Ciekawostki o ptakach – waga

Kraska zwyczajna to ptak, który w licznych regionach Polski występuje jako siwka. Jest to średniej wielkości ptak, będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia z pewnością uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna mieszka na obszarze właściwie całej Europy. Szczególnie jednak upodobała sobie rejony południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji. Kraskę spotkać można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce.

Ostatnimi czasy obserwuje się wyraźny spadek liczby osobników tego gatunku. Można stwierdzić, iż w pewnych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto wspomnieć, że spośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym reprezentantem, którego mamy możliwość zobaczyć na terenie Europy. O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w niesamowitym, niebiesko rdzawym kolorze.

Waga ptaków

Kraska zwyczajna nie wyróżnia się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, podczas których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna ma też szalenie mocny, czarny dziób oraz nogi, które mają specyficzny żółtawy kolor. W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak intensywne i kontrastowe. Czytaj dalej Ciekawostki o ptakach – waga